fbpx
×

Buz Lazer Cihazı Problemleri ve Teknik Çözümler

Buz Lazer Cihazı Problemleri ve Teknik Çözümler

Sapphire LS-1200 hem su, hem de hidrojen gazı (klima gazı) ile çalışan tek epilasyon cihazı olmasına rağmen, çok güçlü 2 motor tarafından idare edilir. 1200 W ile çalışan cihaz, kendi kendini soğuturken, 600 A olan başlığının soğutması ayrı bir gazlı soğutma motoru tarafından yapılır. Bu soğutma birimini küçük bir buzdolabına benzetebiliriz aslında.

Dolayısıyla, bu üretilen gücü soğutmak ayrıca çok önemlidir. Bu yüzden Sapphire kendi kendisini soğutmak üzere, çok güçlü fan/vantilasyon sistemine sahiptir. Cihazın kaportası üzerinde bulunan inletler, yani hava giriş kanalları, toza karşı filtre sistemine sahip deliklerden oluşur. Her ne kadar bu deliklerin 15 günde bir fırça ve vakumlama yöntemi ile temizliği gerekiyor olsa da, bazı merkezlerde burası zaten gerektiği kadar hijyenik ve zaten toza maruz kalmıyoruz denilerek, bu işlem yapılmamakta ve cihaz bir müddet sonra, soğuyamadığı için, kendisini güvene almak ve bir hasara sebep vermemek üzere, atışı keserek kullanıcıya çalışma izni vermemektedir.

Ancak bilinmelidir ki, çalışma anında veya merkezde hareket halindeyken bile, elbiselerimizden uçuşan tekstil parçacıkları ve toz, bu güçlü cihazın hava giriş deliklerini tıkamaya yetmektedir.

Sapphire’in bir diğer gözden kaçan ve bakılması gereken durumu ise, çalışması için yeteri kadar suyunun olup olmadığının kontrolüdür.

Bu işlem de son derece önemli olup, su değişiminin 6 ayda bir tekrarlanması gerekmektedir. Bu işlem, cihaz beraberinde gelen şeffaf, giriş ve çıkışa bağlanması gereken 2 adet hortumdan oluşur. İçine koyulacak sıvı, 4 lt. saf suya ve bu suya karıştırılması gereken %10 oranında ve “yeşil renkteki” antifrizden oluşmalıdır. Daha iyi olacağı düşünülerek sadece antifriz kullanımı, cihazda son derece büyük arızaların oluşmasına yol açar.

Suyun cihazda azaldığı ana ekranda bir bildirim olarak düşmektedir. Bu durumda cihaz kesinlikle kullanılmamalı, gereken saf su ve antifiriz kombinasyonu (su oranına göre %10 antifiriz) ekleme yapıldıktan sonra işleme devam edilmelidir.

Suyu azalmış cihaz, tahmin edeceğiniz gibi hem cihazın ısınmasına ve performans kaybına, olasılıkla da başlığın zarar görmesine bile yol açabilir.

Sapphire LS-1200 çalışma prensiplerinden diğer bir önemli konu da, çalışılan mekanın ısısıdır. Çalışılan odada ortam ısısının 4 mevsim 20-24 derece arasında olmasına özen gösterilmelidir.

Çok önemli bir diğer husus ise cihazın başlık bakımıdır.

Öncelikle, cihaz başlığında bulunan bileklik takıldıktan sonra işleme başlanmalı, başlığın safir ekran camı her işlemden sonra ıslak mendil ve optik kumaşı ile temizlenerek, toz, kurumuş jel, kıl parçacığı vb. ekran üzerinde kalabilecek her türlü cisim iyice temizlenmelidir.

Aksi durumda; başlığı kullanmaya başladığınızda, atış yapan cihaz, derideki kıl köküne fokuslanmak üzere değil, cam da kalmış olan parçacığı hedefleyerek, ya 24 K altından olan lazer barlarını yakacak, ya da safir camının çatlamasına neden olacaktır. Cihazın en değerli parçalarından biri olan başlık, her iki durumda da, komple değişmek zorunda kalır.

Cihaz başlığını alkolle temizlemeyiniz, başlığı streç ile sarmayınız. -10 derecede çalışan bir cihazda, hijyen açısından sorun oluşturabilecek hiçbir şey bulunamaz.

Sapphire LS-1200 bildiğiniz gibi ütüleme çalışan bir cihaz değildir. 1-2-3-4 veya 15-30-100-400 mhz atışlarıyla seri atış modları vardır. Kısaca açıklamak gerekirse, herhangi bir ütüleme cihazla 10 cm kare bir alanda kıl köklerini yok etmek üzere 2500-3000 atış yapılmaktayken, Sapphire aynı ölçüler içinde maksimum 50-60 atış ile aynı işi fazlasıyla görmektedir.

Bu yüzden eski alışkanlıklarınızı bırakarak ve daha iyi olacak zannederek Sapphire ile seri atış modunda ütüleme gibi çalışmayınız. Sapphire de tekrar eden seans yoktur. Sonucun 50-60 atışla daha iyi olduğunu görerek, fazla atış ve yanlış uygulamadan oluşabilecek hasarlardan kaçınınız.

Hem daha az atış yapacak ve çok daha uzun süreli cihaz başlık ömrü olacak, hem epilasyon yaparken karşılaştığınız yorgunluktan kurtulacak, hem çok daha iyi sonuçlarıyla müşteri memnuniyetiniz en üst düzeye çıkacaktır.

Lütfen kullanıcı manuel’ini inceleyiniz, eğitimlerde not alınız…

Buz Lazer Cihazı

Konu hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?